کد خبر : 46040
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۹
-

کودکان درگیر کرونا و تنهایی

کودکان درگیر کرونا و تنهایی
باید دانست داشتن لحظات شاد، گوش کردن موزیک و برنامه‌های مخصوص کودکان، حق آنهاست.

به گزارش سورپرس؛ سازمان بین المللی نجات کودکان اعلام کرده است که ۲۵۸ میلیون کودک پیش از بحران همه گیری کووید۱۹ از تحصیل محروم بوده اند. این سازمان هشدار داده حدود ۱۰ میلیون کودک به دنبال شیوع ویروس کرونا ممکن است دیگر هیچ گاه به مدرسه بازنگردند. تبعات اقتصادی ناشی از همه گیری این ویروس، زندگی کودکان را مختل می کند. محرومیت از تحصیل، کودک همسری و کودکان کار بیش از گذشته دیده می شود. در این میان، قاچاق کودک و برده داری جنسی و… از طرف افراد سودجو، آواره شدن کودکان یمنی، سوری، فلسطینی و… در جنگ های خانمان سوز و مهاجرت و بلاتکلیفی هزاران کودک به امید یافتن پناهگاه و آینده ای بهتر، موقعیت سختی را برای کودکان رقم می زند.

کشورهایی مانند سوئد، دانمارک و اخیرا سنگاپور و… شرایط خوبی برای رشد و پرورش کودکانشان رقم زده اند و آینده کشور را در گرو توانمندی آنها می بینند، اما کودکان در کشورهای فقیر، جنگ زده و کمتر توسعه یافته با کدام رویا و آرزو این روز را جشن خواهند گرفت؟ سازمان های بین المللی با چه ابزاری می توانند کشورها را ملزم به اجرای قوانین مصوبه حقوق کودک کنند تا کمتر شاهد محرومیت و رنج کودکان از حقوق انسانی آنها باشیم؟ سالی که گذشت، رنج ناشی از کرونا به سایر معضلات افزوده شد و کودکان بیش از والدین صدمه دیدند. فضای مجازی آموزش نمی تواند احساس و عواطف دانش آموزان را منتقل کند، انگیزه کلاس و نظم و قانون ایجاد کند، ساعاتی به دور از خانه روی پایشان بایستند و مصمم از دریچه کلاس، افق آینده را ترسیم کنند، بازی و ورزش کنند و با درگیری و گریز، زندگی در جامعه را تجربه کنند.

بعضی از دانش آموزان در سال کرونایی ساعاتی متمادی را در خانه ماندند تا با فقر، نداشتن گوشی همراه، خشونت والدین، اعتیاد و… دست و پنجه نرم کنند. برخی طاقت آورده و می گذرانند، اما گروهی زیر فشار این همه تحقیر و فقر از پا می افتند و اثر روانی آن را همچون زنجیره معیوب در آینده به جامعه و نسل های بعد منتقل می کنند. روز جهانی کودک را مبارک شماریم برای ایجاد تغییر در ساختار و مناسبات اجتماعی و اقتصادی، بهبود رفتار و کردار خود با کودکان. باید دانست داشتن لحظات شاد، گوش کردن موزیک و برنامه های مخصوص کودکان، حق آنهاست. آنها نعمت های جامعه اند که برای ساختن بنای آینده ضروری هستند. دانش و آگاهی ما بر تعلیم و تربیت و اهمیت دادن به رشد، پرورش، پرسشگری و تدبیر و بالندگی آنها، فردای بهتری را برای جامعه فراهم می کند. باشد که شاهد باشیم فقر، محرومیت، فساد و اعتیاد در آینده کمتر و کمتر شود.

انتهای پیام/ ۲۸۰

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.