کد خبر : 41751
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ - ۹:۴۶
-

مراحل طلاق توافقی

مراحل طلاق توافقی
یکی از مهم ترین رویدادهای زندگی انسان ازدواج است که البته در برخی موارد به جدایی و طلاق منجر می‫شود.« طلاق» کلمه ای است که این روزها زیاد می‫شنویم ولی شاید همه به مسایل جزیی آن اشنا نباشند.

به گزارش سورپرس؛ بسیاری از زوجین، طلاق توافقی را بعنوان راهی اسان و کم هزینه برای انجام این جدایی انتخاب می کنند. در این مطلب به شرایط طلاق توافقی و مراحل طلاق توافقی، تقاضای طلاق توافقی از سوی زن و مرد می پردازیم.

طلاق توافقی چیست؟
به طور خلاصه طلاق توافقی به طلاقی گفته می شود که زوجین به هر علتی تمایل دارند با تفاهم از هم جدا شوند هر توافقی که آن ها در خصوص مهریه، نفقه، جهیزیه، حضانت و ملاقات فرزند داشته باشند از نظر دادگاه محترم و قابل قبول خواهد بود.
به عنوان مثال زوجین توافق می کنند زوجه مهریه را در قبال طلاق ببخشد یا کل آن رادریافت کند و یا با شرایط توافق شده مهریه پرداخت شود و یا حتی بخشی از مهریه بخشش و بخشی دیگر پرداخت شود. بنابراین تمام موارد توافق در رای دادگاه منعکس خواهد گردید و قابلیت اجرا دارد.
رویه گروه وکلای پارسای چنین است که درآغاز توافقات زن و شوهر از آن ها پرسیده میشود و آنگاه صورتجلسه شده و به امضاء ایشان می رسد و در ادامه به وکالت از زوجین رأی دادگاه بر اساس توافق آن ها از دادگاه خانواده اخذ میشود.

 مدارک لازم برای درخواست طلاق توافقی
کارت ملی؛شناسنامه؛ سند ازدواج( عقدنامه) زوجین.

ثبت دادخواست طلاق
در صورت تحقق عملی موردهای فوق، زوجین باید به یکی از دفترهای خدمات قضایی قوه قضاییه مراجعه و دادخواست طلاق توافقی را در آن جا ثبت کنند و بعد از دریافت پیامک باید به شعبه مربوطه دادگاه خانواده مراجعه نمایند.

مشاوره اجباری
دادگاه خانواده بدون جلب نظر مشاوره خانواده نمی تواند اقدام به صادر کردن رای گواهی عدم امکان سازش نماید.
بنابراین نخستین اقدام مراجعه به سامانه نوبت دهی طلاق( تصمیم) و ثبت اطلاعات زوجین در این سامانه است.
زوجین باید به مرکزهای غربالگری و مشاوره خانواده مراجعه نمایند. بعد از انجام جلسات مشاوره با مشاوران ذکر شده( حدودا ۵ جلسه)، چنانچه زوجین هم چنان بر تصمیم خویش مبنی بر طلاق پافشاری داشته باشند، مرکز مشاوره اقدام به صادر کردن گواهی عدم انصراف از طلاق می نماید.

مهریه
بسته به اینکه طلاق توافقی از چه راهی انجام شود. شرایط مهریه مختلف است. اگر زوجین هر دو خود و یا توسط وکیل طلاق توافقی، بخواهند مراحل را انجام دهند، می بایست توافقات خود را نهایی کند. در خصوص مهریه هم همین شرایط صادق است.
در واقع زوجین باید توافق کنند که آیا زوجه مهریه قسمتی یا تمام مهریه را دریافت نماید یا خیر. در بسیاری از مواقع، در طلاق توافقی، زوجه در ازای مبلغ یا مالی مانند ماشین، ملک یا هر چیز دیگری بقیه مهریه را بخشش می نماید. همینطور گاهی وقت ها، زوجین در ازای مبلغی به صورت اقساط مالی مثلا دو میلیون تا مدت معین مثلا ۵ سال بقیه مهریه را بخشش می نماید.
چنانچه زوجه با وکالت طلاق به دادگاه مراجعه نماید، طبق عرف و رویه قضایی می بایست بخش اعظمی از مهریه خویش یعنی حداقل نصف آنرا به زوج بخشش نماید.

جهیزیه
زوجه در صورتی که فاکتور اجناسی را که خریداری نموده داشته باشد و یا سیاهه ای که در موقع عقد و یا پیش از آن به امضای داماد رسیده موجود باشد میتواند جهیزیه خود را از خانه شوهر استرداد نماید.

حضانت، نفقه و ملاقات فرزندان در طلاق توافقی
حضانت تا پیش از ۷ سالگی با مادر است و پس از ۷ سالگی با پدر در صورتی که این بین اختلاف وجود داشته باشد رفع آن با دادگاه است. البته در طلاق توافقی میتوان بر این امر توافق حاصل کرد که حضانت با چه کسی باشد.
نفقه فرزندان با پدر است حتی چنانچه فرزند با مادر زندگی کند ولی ضمن طلاق توافقی امکان دارد مادر برای گرفتن طلاق و یا شرط ضمن آن نفقه فرزند خود را برعهده گرفته و بر آن توافق کند که امر مستلزم آن است که به امضا دو طرف برسد.
ملاقات فرزندان هم بر اساس اصل بر آن است چنانچه زوج و زوجه در یک محل اقامت نداشته باشند هر کدام که فرزند در پیش وی نگهداری نمی شود، این حق قانونی را دارد که فرزند خود را ملاقات کند البته دیگر جزئیات این امر بر اساس توافق دو طرف است که باید ضمن توافق نامه در طلاق توافقی ذکر شود.
درصورتی که در هر یک از موارد فوق توافق حاصل نشود، دادگاه مطلقا اقدام به صدور رأی نخواهد کرد.

انتهای پیام/ ۲۸۰

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.